Ladik Haber

Toy Kuşu Konya’da sadece 40-50 tane kaldı

Konya’da sadece Sarayönü’nde bulunan ve sayısı 40-50’yi geçmeyen toy kuşları için Konya’da bir çalıştay düzenlendi.

Sürdürülebilir Arazi Yönetimi ve İklim Dostu Tarım Projesi Toy Koruma Çalıştayı’nda alışılmışın dışında bir olay yaşandı. Yoğun ve konu ile ilgili üst düzey katılımın olduğu program araya girdiğinde Sille Avcılık ve Atıcılık Derneği Başkanı Abdullah Azimli, tepkisini ortaya koyarak bulunduğu alanı terketti. Türkiye’de sayısı gittikçe azalan toy kuşlarını yaşatmak için dernek olarak büyük fedakârlık altına girdiklerini dile getiren Başkan Azimli, kuş türünün azalmasını avcılara bağlayanlara sert sözlerle yüklendi. Azimli, “Bu kuş türü, göçmen bir yapıya sahip. Konya’da sadece Sarayönü’nde bulunuyorlar ve göçmen olmalarına rağmen sürekli Konya’da yaşıyorlar. 10 yıldır bu kuşların neslinin devamı için mücadele ediyoruz. İlgililere kuşların yerlerini gösterdik. Konya’daki avcılar zaten kuşların bulunduğu alanı koruyordu. Çalıştayda kuş türünün azalmasını avcılara bağlamaları kabul edilebilir bir şey değil. Ne yapılması gerektiğini bugün bize suç atanlara yine biz öğrettik.  Ladik Avcılar Derneği Başkanı Ali Karadoğan bu konuda bize çok yardımcı oldu ve bu kuşların yemleme çalışmasını biz avcılar yapıyoruz. Koruması bile bize ait. Toy kuşunun azalmasının asıl sebebi zirai gübredir. Bu yemler, kuşların boğazını düğümler. Biz, kuşların bulunduğu alanı çürümüş şekilde bulduk. Konuyu Milli Parklar görevlileri de biliyor. Eşi ölen kuş, başka eşle çifleşme yapmaz. Onun için zor çoğalan bir kuştur toylar. Sunumda avcılar devamlı türün azalmasında etken gösterildi. Aksine avcılar doğa dostudur” dedi.

EMRE ÖZGÜL

Kaynak: www.merhabahaber.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Avukat Hasan Hüseyin Kalender dedi ki:

    Helal olsun imzamı atıyorum.

  2. Erol Demirel dedi ki:

    Avcı doğa dostu ise, tilki de tavuk dostu o zaman. Bir ikisi belki hariç gerisi tamamen katil sürüşü ! Madem avcısınız domuz kökünü kurutsanız ya.
    Tabii tapanız sıkmaz, daha ***** yemez, çünkü kuşların boynuzu yok size dürtmeye..Konya da kımılı yesin diye Tarım Müdürlüğü tarafından doğaya salınan 4000 kekliği sanki ben vurdum da yedim. Avcıymış bunlar; !! Ne avcısı katil sürüsü… Bir de vurdukları 75, 100 ördekle selfie yapıp paylaşım yapıyorlar utanmazlar.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.