Ladik Haber

Ladikli Cemal’in ‘Roma’ gururu

Konya’nın Sarayönü ilçesi Ladik mahallesinde geçtiğimiz ay ortaya çıkarılan Roma Dönemi’nden kalma spor tesisi keşfi, gerisinde ilginç bir öykü barındırıyor. Yaklaşık 2 ay önce arsasında inşaat yapmaya karar veren mahalle sakini Cemal Kalender, 3. derece sit alanı olan bölge için prosedür gereği önce sondaj çalışması yaptırdı.

Limit sınır olan 2 metre derinliğe kadar yapılacak çalışma sürerken bitime 10 santimetre kala görevliler bir taşa rastladı. Daha sonra çevresini kazan ekipler, taşın oldukça büyük olduğunu anlayınca Konya Müzeler Müdürlüğü’ne haber verdi. Müzeler müdürlüğü ekiplerinin yürüttüğü çalışmalar sonrası rastlanan taşın, Roma Dönemi’nden kalma bir spor tesisinin parçası olduğu anlaşıldı. Konya tarihi için oldukça önemli bu keşfin kendi arsasından çıkmasından dolayı mutlu olduğunu söyleyen arsa sahibi Kalender ise, Türkiye turizmine kazandırılacak alanın ortaya çıkış öyküsünü Milliyet’e anlattı.

Kalender, 373 metrekarelik arsasının aynı zamanda 3. derece sit alanı olduğunu belirterek, “Üç tane sondaj vuruldu. Bu aşamanın da sonlarına yaklaşmıştık. İki metre bir sondaj vurulacaktı. 1.90 metre seviyelerinde, 10 santimetre kala bir taş çıktı. Biz ilk etapta küçük bir şeydir diyerek eştik. Kenarlarını açtık. Ama çok büyük olduğunu anladık” dedi.

Definecilerden önce

Hemen müze müdürlüğünden yetkililere haber verdiklerini kaydeden Kalender, “1.5 aylık bir çalışma sonucunda ortaya çıkartıldı. Devamı da var. Ladik ismini Laodikya Antik Kenti’nden alıyormuş. Roma Dönemi’ne ait geometrik desenli mozaik ortaya çıkınca büyük bir gurur da duyduk. Mahallede bu bölgenin altında maddi değeri olan hazine tarzı şeylerin olabileceği söyleniyordu. Definecilerden önce bu alanın turizme kazandırılması da ayrıca mutlu etti bizi” diye konuştu.
Konya Müzeler Müdürlüğü ekipleri, çalışmalarının ardından bölgede mozaik, sütun, altlık ve sütun kaideleri ile bir mezar gün yüzüne çıkardı. Ortaya çıkan geometrik mozaik tabanın ortasında, “Dökumanos’un oğlu Ergenus adına yapıldı” yazdığı belirtildi. Uzmanlar, bulguların antik kentler içerisinde buranın anlamının bugünkü adıyla spor tesisi olduğunu kaydetti.

Kaynak : Arif BALKAN- milliyet.com.tr

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.