Ladik Haber

Ekonomik Durum

  • Sebze ve Meyvecilik: Mahalledekii sebze ve meyve üretimi mahallenin ihtiyacını karşılamaya yönelik bahçe üretimidir. Son yıllarda özellikle kiraz, elma, armut meyve fidanı üretimi konusunda önemli ilerlemeler sağlamış yılda onbinlerce fidanı diğer illere ihraç eden fidanlıklar kurulmuştur.
  • Tahıllar: Halıcılığın ilerlemesi ile çevre köylerden alınan tarlalar ile halkın tarlaları artmıştır. Tarım modem tarım araçları ile yapılmaktadır. En çok üretilen tarım ürünleri; buğday, arpa, çavdar ve yulafın yanında özellikle devlet teşvikleri ile yem bitkisi olan fiğ ekimi yapılmaktadır.
  • Hayvancılık: Bölge genelinde Modern büyükbaş hayvancılığın yapıldığı ender mahallelerdendir. İlçe genelindeki toplam büyük baş hayvan sayısının yarıdan fazlası bu mahallede bulunmakta, yine ilçe genelide elde edilen sütün çoğu bu beldeden elde edilir. Günlük süt üretimi 30 tondan fazladır. Mhallede bulunan süt kooperatifi ve özel süt toplama şirketleri toplanan sütü büyük süt fabrikalarına ulaştırmaktadır. Yine bölgede özel sektöre ait et kesim, işleme ve saklama tesisi bulunmaktadır.
  • Halıcılık: Bir zamanlar Halıcılık Mahalleye adını vermiş halkının en önemli geçim kaynağı halıcılık olmuştur. Mahalleye mahsus Avrupa’da Ladik adıyla bir marka haline gelen, tarihi çok eskilere dayanan Ladik El Dokuma Halısı yıllar boyu mahallenin en önemli geçim kaynağı idi.Üretimi çeşitli ebatlarda atölyelerde veya evlerde dokunmakta idi.Ancak modern Halı fabrikaların artması ile bu sektör çok büyük zarar görmüştür. Günümüzde bir zamanlar yüzlerle ifade edilen tezgah sayısı yok denecek kadar azdır. Bunun yerine mahalle genç kızlarının ve kadınlarının çalıştığı modern tekstil atölyeleri almıştır. Belde genelinde özel sektöre ait çok sayıda tekstil atölyesi bulunmaktadır. Diğer geçim kaynaklarıda; 16 adet petrol istasyonu, Çitaş Mantar,Kompen fabrikalarında da kasaba halkın erkekleri için iş imkanı sunmaktadır.