Ladik Haber

Peygamber Efendimiz Ladik’te anıldı

ahudai-kutludogum-2015Ladik Ahmet Hüdai İmam Hatip Ortaokulu, Kutlu Doğum haftası etkinlikleri çerçevesinde, Cuma günü Kutlu Doğum programı gerçekleştirdi. Cuma namazının ardından başlayan Kutlu Doğum programı, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile açıldı.

Günün önemini anlatan konuşma ise okul müdürü Süleyman Akdağ tarafından gerçekleştirildi. Akdağ konuşmasında, “Bundan tam 1441 yıl önce insanlık Cahiliye devrini yaşıyordu, insanlar hak, adalet, dürüstlük gibi kavramları unutmuştu. Güçlü zayıfı eziyordu. Kız çocuğuna sahip olmak utanç vesilesi olduğundan diri diri toprağa gömülürdü. Yirmi üç yıllık peygamberlik süreci sonunda cahiliye devrinin karanlık günlerinden, karıncayı bile incitmekten çekinen insanlardan oluşan saadet asrının güneşinin tüm dünyayı aydınlattığını görüyoruz. Bu kadar kısa bir zaman diliminde bu kadar büyük değişimin mimarı tabii ki alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed (sav)’di. Sevgili Peygamberimiz hayatı boyunca insanları aldatmaya yönelik hiçbir iş yapmamıştır. O hiç yalan söylememiş, insanların mallarına el uzatmamış, haksız yere cana kıymamıştır. Sevgili Peygamberimiz bir hadislerinde bu hususu şöyle dile getirmektedir. “Müslüman, insanların elinden ve dilinden güvende olduğu kimsedir”; Özü sözü bir olan peygamberimiz, kendisi için istediğini ümmeti için istemiştir ve bu hususta şöyle demiştir. “Hiçbiriniz kendisi için istediğini Müslüman kardeşi için istemedikçe iman etmiş olamaz” Sevgili Peygamberimizin ahlaki vasıflarından biride yapmış olduğu işlerinde merhamet duygusunun olmasıydı. Ağzından hiçbir zaman kaba bir söz çıkmamış, hiç kimsenin kalbini kırmamış, her hareketinde merhameti ön plana çıkarmış ve bizlere merhametli olmamızı öğütlemiştir. Sevgili Peygamberimizin, söylediği ve yaptığı işler hayatı boyunca uyum içinde olduğu için yaşadığı toplumda örnek bir kişi gösterilmiş ve kendisine Muhammedül Emin denilmiştir. İnsanlara hangi inançtan olursa olsun sırf insan olduğu için değer vermiştir. Nitekim bir Yahudi cenazesi geçerken ayağa kalkmış saygı göstermiş, kendisine cenazenin bir Yahudi’ye ait olduğu söylendiğinde; o kişinin insan olmasının saygı gösterilmesi için yeter bir sebep olduğunu beyan etmiştir. Sevgili peygamberimiz sadece dinin tebliği için vazifelendirilmiş değildir. İslam Dininin yaşantıya aktarılış şeklini, dünyada yaşantımızı nasıl şekillendireceğimizi, hangi prensipleri yerine getirirsek kendimizin, toplumda hayat sürdürdüğümüz insanlarla beraber Rabbimizin razı olacağı bir hayatı yine O’nun hayatından öğrenmekteyiz” dedi.

Konuşmanın ardından Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam eden programda ilahiler, naatlar, özel eğitim sınıfının gösterisi ve ana sınıfının gösterisi izleyenlere sunuldu. Hadis grubu hadisleri okurken, okulun tiyatro ekibi tarafından Peygamber Efendimiz döneminde sahabe ile Habeşistan Kıralı arasında yaşanan bir kıssa sahnelendi. Son olarak okul korosunun sahne aldığı program hatim duasıyla sona erdi.


Kaynak: saraymedya.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.